login   |    register
[ WEBSITE ] [ NEW STORIES ]

In-Box Review
148
Kitech M1A1 Abrams Main Tank

by: Erhan ATALAY [ ERHNTLY ]


Originally published on:
Turkorama

Kitech'in ürettiği THE WORLD FAMOUS TANK serisi içinde yeralan Abrams'ı yapmak gafletinde bulundum, hani sağda solda sizin de dikkatinizi çeker alırsınız diye, ne aldığınızı bilin istedim.

Tankın tarihçesi, özellikleri, kullanılan ülkeler vb. gibi ansiklopedik bilgilere girmeden doğrudan yarı inbox yarı yapım incelemesine başlıyorum.

Fiyatının cazibesine, ambalajının kalitesine bakılıp 9 YTL gibi bir fiyat ile alınmış bir araç. Kutu kapağında içinden bir de motor çıktığı yazılmakta, bu da benim merakımı uyandırmıştı.

Kutu açıldığında beklentilerimi karşılayacak kadar ıvır zıvır çıktı. 2 büyük sprue üzerinde 100'e yakın parça, (ancak tanklarda 40-50'ye yakın parçanın palet tekerleklerine ait olduğu unutulmamalı) 2 adet don lastiğinden biraz kalın rezalet bir vinil palet, bir poşet içinde motor lle ilgili parçalar teller vs. ve de minik bir yapıştırıcı. İlk bakışta bu fiyata bunlar ne güzel denebiliyor.

İŞ yapım aşamasına gelince bütün hevesim kaçtı denebilir. Kule ile ilgili hiçbir parça yerine oturmuyordu. Kalıp hatalarının yanı sıra, sağda solda olmadık yerlerde mevcut bol çapak sinirlerimi bozdu. Hani plastik kalitesinde bile sorun vardı, ne sert ne yumuşak plastik, yarı sert bir plastik ile muhatap oldum. Tesviye sırasınmda tepedeki makinalı tüfeği kırdım, daha da yapıştıramadım. Bu ölçek AFV'ler için pek kullanılmadığı için yedek parça stoğum yoktu, makinalı tüfek dışındasağına soluna ekleyecek aksesuar da bulamadım tabiki.

Evi gösteren balkonsa tankıda namlusu gösterir dedim ve başladım namlu üzerine çalışmaya. İnsanların neden aftermarket metal namlular aldığını o zaman daha iyi anladım. Hafif eğri gelen namluda o kadar derin çapaklar vardı ki, bu çapaklar kitin yarım halde kutuya konup, uzun süre ulaşılamayacak bir yere kaldırılmasına neden olmuştu. Bir kaç ay sonra yarımları bitirme kampanyasında tekrar çıkarttım ve büyük bir sabır ile tesviyeyi tamamladım. Ama olmadı.

Sıra geldi alt tarafa. Motorun tankı hareket ettirebilmesi için alt tekerlekleri oynar şekilde monte ettim, sıfır elektrik-elektronik bilgim ile motoru yerine monte ettim, telleri çektim, pil yuvasını hazırladım. Kitin yapım kılavuzu 1 sayfa olup, plastik parçalarını alın sağa sola yapıştırın demekle yetinen firma, motor montajı hakkında yeterli bilgi vermiş. Ancak bu motor tabiki bizim tankı yürütmeye kifayetsiz kaldı. Bizim de emekler boşa gitti. Tankın paletlerini hiç anlatmıyorum.

Üst taraf ile alt rekerleklerin olduğu alt tarafı ayrı ayrı toplayıp sonra da birbirine sabitlemeniz gerekiyor. Ancak her iki parçanın uyumu dehşet !!! Sanki bu parçalar birbirine ait değller gibi.
NOT: Bununla birlikte bir T-72 var. Onu incelerken dehşet bir gerçekle karşılaştım. Her iki tankın da alt kısmı (tekerlekler, palet) aynı. Şirket kalıp maliyetinden acayip tasarruf etmiş. Bu durum alt ve üst takımların neden birbirine oturmadığını da açıklıyor tabiki.

Bu kit için daha fazla bir şey yazmak istemiyorum, aklıma geldikçe modelciliği bırakmak bile gündemime geliyor :)
Sevgiler.
Click here for additional images for this review.

SUMMARY
  KALIP KALITESI:40%
  GERÇEĞE UYGUNLUK:40%
Percentage Rating
40%
  Scale: 1:48
  Mfg. ID: 08M516
  Suggested Retail: 9 YTL
  Related Link: Kitech - KIU HUNG
  PUBLISHED: Jan 12, 2005
NETWORK-WIDE AVERAGE RATINGS
  THIS REVIEWER: 65.00%
  MAKER/PUBLISHER: 83.35%

About Erhan ATALAY (erhntly)
FROM: IZMIR, TURKEY / TüRKçE

I live in Izmır / Turkey and I love small scale AFV ..

Copyright ©2021 text by Erhan ATALAY [ ERHNTLY ]. All rights reserved.


   

What's Your Opinion?