login   |    register
Revell of Germany [ MORE REVIEWS ] [ WEBSITE ] [ NEW STORIES ]

In-Box Review
172
M 60 A-3

by: Erhan ATALAY [ ERHNTLY ]


Originally published on:
Turkorama

Kutu

Kit, Revell'in standart siyah renk ağırlıklı dizaynı ile karton kutuda piyasaya sürülmüş. Üzerinde E.Mario'nun Mısır ordusunda kullanılan versiyonu şeklinde yapılmış bir illüstrasyonu bulunmakta. Yan tarafında ise Revell tarafından yaptırılan prototip modelin küçük resimleri var. Ancak yapılan model ile illüstrasyon aynı kamuflaj paternine sahip değil. Kutunun diğer yanında kutuyu açmadan ihtiyaç duyulan boyaların bilgisi Revell referansları ile verilmiş. Bu referanslar illüstrasyon ile ilgili değil, yapılan prototip model ile ilgili.
Detaylar

Kit zorluk/beceri derecesi 4 olarak (100-150 parça) piyasaya sürülmüş. Ben saydım paletler ile toplam 181 parça var. Kit kahverengi (açık) renki sert plastiğe ve başarılı bir kalıplama ile basılmış. Ben kayda değer bir çapak, kalıp izi vs. göremedim.

Sprueler poşet içinde bulunuyor, bu ambalajlama da sprue üzerinde dağılabilecek parçaların kaybolmasını engelliyor. 3 sprue üzerindeki 149 parça tanka ait. 1 sprue üzerinde da 32 parçalık palet bulunmakta. Paletlerin alt ve üst parçaları tek parça halinde verilmiş, cer dişlisi ve ön tekerlek üzerindeki parçaları ise tek tek montaj yapmamız gerekiyor.

Ölçeğin küçüklüğüne rağmen detaylar oldukça tatmin edici. Amortisör sistemlerinden, kalorifer egzostuna, alttaki kaçış kapağından, taret üzerindeki rüzgar sendörüne kadar hepsi tamam. Ancak 105 mm topun iki yarım silindir şeklinde verilmesi, yapıştırma sonrasında sorun yaratır mı bilmiyorum .

Yapım klavuzu da yeterli açıklama ve şekilere sahip. 3 ayrı kamuflaj patterni ve dekal verilmiş olup, dekallerin kaliteli olduğunu söyleyebilirim.

Sonuç

Kitin 1/72 ölçek olmasına rağmen, 1/35 kalitesinde detaylara sahip olduğunu düşünüyorum. Gördüğüm kadarıyla da yapım aşamasında önemli bir sorun ile karşılaşılmayacaktır.

NOT : Şimdi bu kiti Türk Ordusunda kullanılan versiyonuna çevirebilirmiyiz ? Öncelikle namlu yapısında, özellikle termal kılıfın dizaynında değişiklikler mevcut. Ayrıca yanlardaki sis bombalarının yerleştirme yerleri de farklı. Bunun dışında 1/72 ölçek için önemli sayılabilecek bir fark göremedim.

Sevgilerimle.

Click here for additional images for this review.

SUMMARY
Araç, 1960 yılında ABD'de A1 versiyonu ile kullanılmaya başlanmış, 1962 yılında A2 versiyonu geliştirilmiş, son olarak da 1980'de A3 versiyonu hizmet vermeye başlamış. Ana hatları ile bakıldığında A3, A1'in modernize edilmiş şekli olup halen pek çok ordunun envanterinde yer almakta. A3 versiyonunun, atası A1 den bariz farkları, dizel motorları, elektronik atış kontrol sistemleri, termal gece görüş sistemleri olarak sayılabilir.Türk ordusunda da halen kullanılan A3 ile askerlik hizmetim sırasında tanıştım ve takım komutanı olarak 4 adet tanka komuta ettim. Bu nedenle duygusal bir bağımın oluştuğu M60 A3 tankının modelini yapmaya uzun süredir niyetliydim. Ancak 1/35 ölçek bana büyük geldiği, 1/72 içinde artık üretimi olmayan Esci'nin kitini bulamadığım için bu güne kadar bu hayalimi gerçekleştirememiştim. Revell bu aracı benim için üretti :)
  DETAYLAR:90%
  KALıP KALITESI:90%
  FIYAT:90%
Percentage Rating
90%
  Scale: 1:72
  Mfg. ID: Revell03140
  Suggested Retail: 12 YTL
  Related Link: Revell 03140 M 60 A-3
  PUBLISHED: Feb 17, 2005
NETWORK-WIDE AVERAGE RATINGS
  THIS REVIEWER: 65.00%
  MAKER/PUBLISHER: 83.55%

About Erhan ATALAY (erhntly)
FROM: IZMIR, TURKEY / TüRKçE

I live in Izmır / Turkey and I love small scale AFV ..

Copyright ©2021 text by Erhan ATALAY [ ERHNTLY ]. All rights reserved.


   

What's Your Opinion?


Photos
Click image to enlarge
  • rv3140a
  • rv3140b
  • rv3140c
  • rv3140d
  • rv3140e
  • rv3140f
  • rv3140g
  • rv3140h